Sanal

Das Kapital 1. Cilt – 1. Yazı

Evet kitabın ilk 30 sayfasını okumuş bulunmaktayım. Yavaş yavaş okuyarak 2 ya da 20 yılda bitirmeyi amaçlıyorum (ilk cildini) sonrasında ise 2. cilt ve 3. cilt kalıyor ki onları da kalan ömrüme yaymayı planlıyorum. Karl Marx adını son zamanlarda sıkça duyuyorum daha önce de sıkça duymuştum. Ama duymakla olmaz dedim çünkü bu Karl bey hakkında bayağı atıp tutuluyor. Yani birisi diyor ki, “Bu adam çöp, adamın bir tane bile düzgün öngörüsü olmamış şimdiye kadar” birisi de diyor ki, “Karl adamdır, ya hu kardeşim adam bak neler yazmış”(Okuduğu kitaplar sadece Karl Marx hakkında yazılan kitaplar.) Ben de dedim ki direk zordan başlayayım.

Zorla başlamanın doğal olarak zorlukları oluyor. Kitap sayfa olarak da içerik olarak da ağır. Zaten roman olsa 1-2 haftada bitirme süresi koyardım kendime. Ama iş kapsamlı bir kitap olunca yavaş yavaş, ne zaman biterse artık diye okumaya başlıyorsunuz. Zaten sıkılma dengenizi de iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ben bu kitabı 1 haftada da bitiririm ama bitirdiğim zaman bir daha Karl Marx lafı duymak istemem. Amacımız ateşte yanmadan ısınmak.

Bir diğer amacımız ise sizlere, biz okudukça Das Kapital’den önemli kesimleri sunmak. Mesela “Her Başlangıcın zor olması, bütün bilimler için geçerlidir. Demiş Marx bey. Yani adamın kendisi de diyor zaten ben bu kitabı yazdım zor olabilir, siz içeriğine bakın anlamaya çalışın diyor.

“Yalnız yaşayanlar değil, ölüler de canımıza okuyor. Le mort saisit le vif.”

“Bu eserin nihai amacı, modern toplumun ekonomik hareket yasasını ortaya çıkarmaktır. ”

Ve eleştiriler hakkında da bir şeyler diyor önsözlerde “Bilimsel eleştiriye dayanan her görüşü hoşnutlukla karşılarım.”

Yine kitaptan bir alıntı, “Marx, toplumsal hareketi, yalnızca insanların irade, bilinç ve niyetlerinden bağımsız olmakla kalmayan, aksine, onların irade, bilinç ve niyetlerini belirleyen yasaların yönettiği, doğal bir tarihsel süreç olarak görür.” bu alıntı aslında kitapta geçen başka bir alıntı.(St. Petersburg’da yayınlanan Avrupa Habercisi)

Yine aynı alıntının alıntısının devamı olarak, “Aksine, onun fikrine göre, her tarihsel dönem kendi yasalarına sahiptir.”

Şimdilik bu kadar olsun. 2. basım için yazılan sonsözlerde Diyaletik’ten bahsetmekte.

Related posts
Sanal

İnci - John Steinbeck

Uzun zamandır okuduğum kitaplar hakkında bir yazı yazmamıştım. Sürekli bir üşengeçlik…
Read more
Sanal

Can Feda Filminde Çalan Şarkı

Can Feda Filminde Çalan Şarkı Son zamanlarda hayli alışık olduğumuz Türk savaş filmleri…
Read more
Sanal

Büyük Yıkım Filmi Konusu ve Detaylar

Birçok başarılı filmde bulunmuş ve tekrar başarısından söz ettirecek filmi yöneten Brad…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir