Yıl Başına İlk Hangi Ülke Giriyor?

Araştırma Gezim

 

Yılbaşına ilk hangi ülke giriyor? Her yılbaşı çoğu kişinin aklına gelmiştir. Ülkemizde yılbaşına hazırlananlar televizyonu açtıklarında “Yeni Zelanda yılbaşına girdi işte kutlamalar” haberini görünce yılbaşına ilk biz giriyoruz sananların morali yerlerde oluyor. Evet lafı fazla uzatmadık. Yeni Zelanda giriyor işte ilk yılbaşına. Daha niye okuyorsun ki?

Ne yani admin 300 kelimeyi doldurmadan mı söylüyorsun bunları? Evet. Aslında birazdan Google için uzatacağım. Dilini dinini falan yazacağım. Ama sorunun cevabını aldın. Yılbaşına ilk hangi ülke giriyor? Yeni Zelanda.

Merak edenler için neymiş bu Yeni Zelanda. Yeni Zelanda nerede ki bizden önce giriyor? Dünya hani düz değildi?

Bu ülke Avusturya’nın hemen sağ altında 2 parmak ilerisinde olan ülke. Bildiğiniz gibi oralarda gün çizgisi var. Dolayısıyla bunlar bizden daha önce ertesi güne geçiyorlar. Böyle olunca haliyle yılbaşına da bizden daha önce geçiyorlar.

Avrupalılar oraya yerleşmiş durumda. %78 Avrupalı yaşıyor orada. Zaten nüfusu da 4 milyon küsür civarda olduğu için anlarsınız ki gelişmiş bir ülke. Kişi başına 42.017$ gelirleri var. Ada ülkesi olduğunu da söyleyebiliriz. Bir çok küçük adadan oluşmakta.

Bu adaya ilk kez 1000 yıl önce Maoriler yerleşiyor ve burada örgütleniyor. Kabile bunlar.  Sonra beyaz adam geliyor. İngilizler her zamanki gibi yerleşmeye başlıyorlar.  Tsunami tehlikesinde bulunan bir ülkedir.

2016 dünya refah düzeyi araştırmasında en çok refah düzeyine sahip ülke olarak seçilmiştir.

Uzun lafın kısası Amerika’da yaşananların kısa bir özeti olarak görebiliriz bu adayı. Keşfedilir keşfedilmez İngilizler yapacaklarını yapmışlar.

Yılbaşına ilk hangi ülke giriyor? sorusuna cevap vermeye çalıştık. İyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şununla yapıldı ama şu an üşeniliyor