Gezim

Okumanız Gereken Kitap Tavsiyeleri

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Bugün sizlere okuyup beğendiğimiz 5 kitabı paylaşacağız. Neden okumanız gerektiğine ve içeriğine hafifçe giriş yapıp gerisini sizin kitabı okumanıza bırakacağız. Açıkçası zaten sağlam bir kitap severseniz bu kitapları duymuşsunuzdur. Gayet bilindik kitapları size söylemekle birlikte, belki okumamış olabilirsiniz diye bu kitap tavsiyeleri yapıyoruz.

1- Harper Lee ♦ Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek Özeti

Bülbülü Öldürmek

Harper Lee’nin belkide çok popüler olmuş tek kitabı, Bülbülü Öldürmek. Kitap, okudukça okutan bir yapıyla yazılmış. Zamanınız bolsa 2 günde hatta 1 günde dahi bitirebilirsiniz bu kitabı. Ayrıca 350 sayfa olduğunu da söylemekte yarar var. 1920-1940’ların Amerikasında yaşan ırkçılığa güzel bir atıfta bulunulmuş. Kitabın detaylı özeti için Bülbülü Öldürmek- Harper Lee‘ye tıklayabilirsiniz.

2- Juan Rulfo – Pedro Paramo

kitap tavsiyeleri

kitap tavsiyeleri

Okurken ‘hayda’ dediğimiz ama bitirdikten sonra iki kere “hayda, hayda” dediğimiz nadir kitaplardan biri. İnce olmasına rağmen garip bir anlatımı var ve evet sizi biraz sıkabilir. Çünkü karmaşık bir yapıda. Ne zaman geçmişe gittiğini, ne zaman hayeletlerin* konuştuğunu ne zaman gerçek yaşama dönüldüğü anlaşılmayabilir, zamanla. Ama ortalara geldiğinde gayet güzel gidiyor. Bitirdiğiniz zamansa iyi ki de okumuşum dersiniz.

3- Hermann Hesse – Siddhartha

Efsane bir kitap diyerek klişe bir giriş yaptıktan sonra tekrar efsane bir kitap diyerek klişemizi bitirelim. Bu kitap sizin hayatınızı değiştirmeyecek. Belki iki gün sonra vereceği mesajı da unutacaksınız. Okurken olay örgüsünü çözemeyeceksiniz. Ama çabalayıp bitirdiğiniz gün, sizin için unutulmayan bir gün olacak. Bir anda guru’ya dönüşüp yaşadığınız ülkeyi eski Hindistan olarak göreceksiniz. İnsan gördüğünüz zaman, bu görüşü sizin gözünüz yapmayacak.

4- David Eagleman – Incognito

kitap tavsiyeleri

Incognito: David Eagleman – kitap tavsiyeleri

Bu kitap, diğer kitaplar gibi farklı bir evrende geçip başkalarının hikayelerini, ya da hayal dünyasındaki bir karakteri anlatmıyor. Bu kitap direk sizin gizemli hikayenizi anlatıyor, beyninizi. Eğer meraklıysanız bu beyin işlerine ki meraklısınızdır, ilk okuyacağınız kitaplardan biri bu olmalı. Beyniniz ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyor ve gelecek ile ilgili de tahminde bulunuyor.

5- John Steinbeck (Con şıteynbek) – Gazap Üzümleri

gazap üzümleri

Bu kitap hakkında eğer bir şey yazacak olursam göz yaşlarımı tutamam. Kalın gibi gözükebilir ama aslında çok ince. Kitabı alıp ilk sayfayı okuduğunuzda anlayacaksınız.

kitap tavsiyeleri yapmaktan çok okunması gereken kitapları sizler için yazdık. Belki kitap tavsiyeleri arasında okumuş olabileceğiniz kitaplar vardır, ama bunu bilemezdik. Lütfen sizinde kitap tavsiyelerinizi aşağıdan yorum olarak atın, diğer kullanıcılardan çok biz istiyoruz bu tavsiyeleri 🙂

 

Related posts
Gezim

Sen de Gezini Paylaş!

Okuduğun kitaplar, izlediğin filmler, gezdiğin mekanlar ve mutlu olduğun tüm düşüncelerini…
Read more
Gezim

George Orwell'ın 1984 Romanından Esinlenen 10 Şarkı!

george orwell 1984 kitabını okumayanlar için iki üç cümle bilgilendirme yazalım. Bu kitapta…
Read more
Gezim

-Yalnız Bir Avcı mıdır Yürek? -Carson Mccullers Avcıdır Yürek

Daha kitabı bitirmemiş olmama rağmen yazısını yazmak istediğim kitaba hoş geldiniz. Yalnız…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir