İstanbul Üniversitesi Hazırlık Deneyimlerim

Gezim

Uzun zamandır yazı yazmıyordum çünkü sizler için yaşam deneyimlerimi toplamam gerekiyordu. İstanbul Üniversitesi Hazırlığını geçmiş biri olarak finalden bütünlemeye bütünlemeden muafiyet sınavına (Muafiyet sınavı kalmamanız için son şanstır bende bunda geçtim.) girdim. iü hazırlık hakkında Aklımdaki deneyimler daha tazeyken bunu yazıya dökeyim dedim. Hem sitem ile ilgilenmeye de başlamam gerek. Bunun farkındayım. Şimdi sizlere 1453’te feth edilip ertesi gününde mektep olan koskaca İstanbul Üniversitesinde hazırlık okuyacağınız yapıyı göstereceğim.

İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü

iü hazırlık

iü hazırlık

iü hazırlık hakkında Hevesinizi kırdıysam şimdiden özür dilerim fakat ciddi İngilizce öğrenmeye yukarıda ki resimdeki yapıda başlayacaksınız. Tek katlı gibi görünmesine karşın 2 katlı (emin değilim) yapıdır. Katlar yukarıya doğru değil aşağıya doğrudur. Yani okula girdiğinizde en üst kattan girmiş olursunuz. En üst katın bir aşağısında tuvalet ve kantin bulunur. Tabii ki her katta sınıflar bulunur. Bu sınıfların A kurlarının çoğu en üst kattadır ve bazıları da bir aşağı kattadır. B ve C kurları öğlenci oldukları için (2016 tarihinde). Bu yazıyı çok sonraları okuyorsanız değişmiş olabilir) yine aynı sınıfa girebilirler.

Sabahçılar 8.40 ve 12.30 arasında öğrenim görürler fakat benim okuduğum zamanlarda 2 hoca giriyordu. Bir tanesi haftanın 3 günü ve diğeri ise 2 günü derslerimize giriyordu. Haftanın 3 günü derse giren hocamız çok nadir 8.40 geçe derse girerdi. Genellikle 9’da derse girer ve derse başlardı. Bazı zamanlarda dersin 10-15 dakikasında hayatın gerçeklerini Türkçe olarak bize anlatmaya çalışırdı. Diğer hoca ise olması gerektiği gibi sabah 8.40’da gelir ve 12.15 – 12.30 arasında dersi bitirirdi. Tam olması gereken devlet memuru ne çok iyi ne çok kötü tam ayarında dersleri veriyordu. Dinlemeseniz bile”aman bu çocuklar beni dinlesin” diye çabalamazdı. Ayrıca ben A kuru yani İngilizce seviyesi en alt grup olduğum için sabahçı gruptaydım. B ve C grupları saatleri tam aklımda değil fakat biz 5 ders saati görürken onlar 4 ders saati görüyordu. Bu sene “2017-2018” ne olacağını bilmiyorum.

Bu paragrafta okulun yapısı ve ders saatlerinde bilgi vermeye çalıştım. Kurların ders saatlerini ve nasıl işlendiğini anlattım. Şimdi hazırlığın ilk günleri ve istenilen kitaplara bakalım. (Ben A kuru olduğum için B ve C kurlarını bilemeyeceğim. B kurundan başlayacak olanlar paralel evrende benim B kuru halimi bulabilirsiniz.)

İlk Günler Ne Oluyor ve Hangi Kitapları İstiyorlar?

iü hazırlık kitapları

iü hazırlık kitapları

Resimden de anlaşılacağı üzere bize üstteki kitaplardan ders işletiyorlar. Biz A kurunda olduğumuz için kırmızı, yeşil ve mavi kitaplardan aldırdılar. 400 lira fiyatı olmasına rağmen sınıftaki çoğu öğrenci korsan yayınlarını tercih etmişti. İlk gün sınıfa bir kadın girip polisler geldiğinde açıklayamayız tarzında bir şeyler söylemişti. Ayrıca seviyeniz beginner ise umursamıyorlar ve direk Elementery seviyesinden başlatıyorlar ve sizi B kurunun ortalarında bırakıp sınavdan geçmenizi bekliyorlar. B kurları için aldığım duyumlara göre Advanced’in başında bırakıyorlar. İlk günler hocalardan biri geliyor ve temel başlangıcı anlatıyor. Yani ilk günlerden derse başlanıyor fakat sonraları müfredata yetişmek için çok hızlı ilerleniyor. Yani derslerden bağınızı sıkı tutmanız gerek eğer bırakırsanız yetişmek zor oluyor.

Peki Sınavlar Nasıl Oluyor Ki?

iü hazırlık geçmek için toplamda 100 puan alabiliyoruz doğal olarak. Bu 100 puanın %30’u vizelerden %10’u quizlerden ve %10’u da yaptığınız ödevlerden geliyor. %50’si ise finalden geliyor. Final zaten aralarında en önemlileri fakat ödevlerin değeri düşük olduğu için boşlamamanızı öneririm çünkü ben pek önem vermedim ve bayağı sıkıntılı günler yaşadım.

Vizeler 20 puan gramer 20 puan speaking (Konuşma yani) 20 puan okuma, 20 puan Use of English ve 20 puanda essay olarak bölümlere ayrışmış durumda. Yani ben grameri bilirsem geçerim demeyin kelime kullanımı, paragraf yazma ve dinleme gibi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Sözün özü sizin dinleme, konuşma ve İngilizceyi kullanımınıza önem veriyor bu vizeler. Listening bölümü dandik hoparlörlerden çıkan seslerden zor anlaşılsa da yine de yapılamayacak kadar zorlukta değil. Anlaşılıyor sesler. Use of English’de ise boşluk doldurma, cümle tamamlama vs. soruları oluyor. Essay’de fazla zorlamadan basit şeyler yazsanız da pek sıkıntı olmuyor. Zaten sizden dört dörtlük bir yazı beklemiyorlar. Quiz sınavları ise daha basit ara sınavlardan oluşuyor. Bu sınavlarda her şeyden karışık sorular var fakat Speaking ve Listening bölümleri ayrıca Essay bölümü yok. Bu yüzden vizeye göre daha basit olduğu söylenebilir.

Bir şey ilave etmek etmek istiyorum. Speaking bölümü sadece 1 ve 3. vizelerde vardı. 2. ve 4. vizelerde sunum yapılması gerekiyordu. Ben sunum yapmadığım için 2-3 puanla kaldım yapsaydım geçecektim. Bu yüzden yapmanızı öneririm. Ama yapmasanız bile eksik olduğunuz başka konulara çalışır o 2-3 puanı da tamamlayabilirsiniz. Size en iyisi hangisi geliyorsa onu yapın yani.

Final ve Bütünleme Sınavları Nedir? Ne sordular?

Yine vize gibi fakat vizenin daha çok test hali gibiydi. 15 soru dinleme ve tam hatırlamıyorum fakat 15 soruda normal gramer sorularıydı. Cloze testler vardı ve paragraf soruları vardı. Tüm hatırladığım bunlar. Cümle tamamlama sorularının olup olmadığı konusunda emin değilim. Ayrıca benim dönemimde “2016-2017” geçme notu 60 idi. Şimdi 70 olmuş ve sizlerin daha çok çalışması gerekecek :(. Final ve Bütünleme sınavları sizin sınıfınızda olmuyor ayrıca. Farklı sınıflarda oluyorsunuz. Fazla zorlamıyorlar bu sınavlarda o yüzden ramazanda dahi olsa çalışıp geçin derim sonra yaz tatilinizi benim gibi çöpe atar ve evde İngilizce çalışırsınız. Hoş geçseydim bile yine evde olacaktım. Burayı karıştırmayalım.

Peki senin eklemek istediklerin ya da vereceğin tavsiyeler var mı?

Hem okunabilirliği rahat olsun hemde rahatlıkla anlayın diye bu bölümü maddeler şeklinde yazayım.

Okulun ilk yarısı

 • iü hazırlık okurken neredeyse haftanın 5 gününün 3 günü kafelerde geçiyordu. Bu kadar abartmaya gerek yok hafta da 1 gün de gitseniz olur. Ben fazla gittim diye pişmanım ve öğrenim hayatımın diğer bölümlerinde hiç gitmemeye çalışacağım. Tavla ve okeyden inanın yarar gelmiyor. Geleceğinizi düşünün.
 • Benim evim okula uzakta ve sabah 6’da kalkıp 8.40’daki derse 522st’de 2. boğaz köprüsünün trafiğinde gidiyordum. Zaten uykulu uyandığım için ve yollarda otobüs kalabalık olduğu için benim için zor oluyordu. Fakat dönüşte “13.00” fazla trafik olmadığı için eve hızlıca dönüyordum fakat evde de yapacak bir şey olmuyordu çünkü aşırı derecede uykum oluyordu. Kitap okusam anlayamıyordum. Oyunlardan bile zevk alamıyordum. Bu yüzden uyku alışkanlığınızı sabah 6’da olacak şekilde ayarlayın ve fazla yemek yemeyin. Mesela yatmadan önce çiğ köfte dürüm ayran yediniz. Uyuduğunuzda siz uyuduğunuzu zannedersiniz fakat vücudunuz çiğ köfteyi sindirmekle meşgul olur. Sonra uyandığınızda halsiz olursunuz ve okulda da bir şey anlamazsınız.
 • Devamsızlık saati 150 saat. Dikkatli kullanın.

Okulun ikinci yarısı

 • iü hazırlık ‘ta Devamsızlığımı iyi kullanmadığım için bu dönemlerde okula geç kalmamaya ve yetişmeye çalıştım. Çünkü devamsızlıktan kalırsam finale ve bütünlemeye giremez ve kalırdım. Fakat yine de kaldım ve muafiyette geçtim. Şu an ise keşke hiç gitmeseymişim de evde tek başıma çalışsaymışım diyorum.
 • Hocalarla içli dışlı biri değildim. Arka sıralarda oturuyordum. Böyle olunca nazik oluyormuşsunuz (!)
 • Ramazan sebebiyle dersleri iyicene saldım ve fazla çalışmadım. Sonuçta kötü final ve kötü bütünleme sınavından sonra (4 puana geçiyordum 🙂 ) Muafiyet yani yeterlilik sınavına kaldım.

Muafiyet Sınavına Nasıl Çalıştım

Öncelikle herkesin çalışma biçiminin farklı olduğunu belirtmek isterim. Ben bu konuda çok şanslıyım çünkü benim çalışma stilim belliydi.

 • iü hazırlık geçmek için kendime program hazırladım. Uymasam da sabah uyandıktan sonra 100 kelime ezberlenecek ve ardından yabancı dizi (alt yazılı bir şekilde) sonrasında gramer konularına çalışıp test çözecektim. Bu programın hiçbirine uymadım.
 • İlk 15 gün sadece kelimeye ayırdım kendimi. Ekrem Uzbay’ın Profiency kitabını alıp kelime bölümlerini Türkçe karşılıklarıyla birlikte hepsini 15 gün içerisinde bilgisayarda “Zengin metin biçimi” adı altında metin belgesine yazdım. Yazarken ezberleyip sık sık tekrar ettim. Soru çözmedim sadece tekrar ettim. Her bir bölümü sesli olarak okunuşlarını,kendi ağzımla, kaydettim. Bu kaydettiğim belgeleri dinlemesem de yararı olduğunu düşünüyorum.
 • Sonrasında bu kadar kelimenin bana yetmediğini anladım ve bi 2 hafta daha internette “3000 önemli kelime” başlığındaki kelimeleri oturdum yine klavyeyle yazıp çıkartıp tekrar ettim. Tabii ki sadece bilmediğim kelimeleri yazdım. Bunları da çıkartıp tekrar ettim. Ezberlemeye çalışmadım. Tabii ki tekrarı tam düzene indirgeyemedim.
 • Grameri ise yine Ekrem Uzbay kitabını karşıma aldım ve 10 günde tüm gramer konularını klavyeyle yazıp çıkarttım. Burada harfi harfine yazmadım tabii ki de. Kendime notlar alıp çıkarttım. Yine buraya kadar test çözmedim.
 • Sınava 15 gün kala evde bir kitap keşfettim. YDS Sınav stratejileri diye. Bu kitap çok iyiydi çünkü hem sizlere soruların nasıl çözüleceğini söylüyordu hem de anlatımı da gayet hoştu. Bu kitabı keşfetmemle eksik olduğum konuları buradan baktım. Cloze test, cümle tamamlama ve paragraf soruları nasıl çözülür diye hep bu kitaptan yararlandım ve ciddi oranda yararının olduğunu da biliyordum. YDS’ye hazırlanmasam da katkısı olmuştu.
 • Ve Muafiyet anı. Neredeyse 2 ay çalışmışım ve aklıma gelen tüm kötü düşünceleri atmıştım. Yani psikolojiye girmek istemiyorum ama bilinçaltımı yönlendirebiliyordum. Gireceğim, yapacağım ve kazanacağım. Dua’mı da etmiştim. Her açıdan hazırdım. Yine kelime eksiklerim vardı, gramer eksiklerim vardı ama kazanmak istiyordum ve kazanacaktım da. Şuraya bir dipnot koyayım. Sınıfımız 30 kişiydi ve bunların 6’sı final ve muafiyette geçmişti.  Geri kalan 24 kişi kalmıştı. Bunların 5-6 kişisi de işte bu muafiyette geçmişti. Pes edip yatay geçişle bölüm değiştirenlerde olmuştu tabii. Ama ben böyle üniversiteyi kazanmışken başka üniversitede okumayı hayal edemiyordum.
 • iü hazırlık yeterlilik sınavında Listening’in olmaması benim için çok iyiydi çünkü en kötü olduğum bölüm buydu. 17 soru karışık, 15 soru cloze test, 10 soru cümle tamamlama, 7 soru diyalog tamamlama, 7 soru “arkadaşınla kafeye gidip çay istedin kahve getirdiler garsona ne diyeceksin?” tarzında sorular (bunun ingilizcesi işte), 7 soru benzer cümle bulma ve 20 ya da 15 soru paragraf soruları vardı. Hesaplama yapmadım ama aşağı yukarı böyleydi sorular. 20 puanda essay vardı elbette.
 • Sınav açıklandığında sonunda geçmiştim ve kendime iyi ki kalmışım demiştim. Sonuçta direk finalde ya da bütünleme sınavında geçseydim yazın yatacak ve İngilizcenin i’sine bile bakmayacaktım. Sonuçta %100 İngilizce öğrenimin hayatı eziyet olarak geçecekti. Fakat şimdi çoğu konu ve kelimeleri biliyorum. Her şeyden önce kendime güvenim tazelenmiş bir şekilde yapmam gerekenleri biliyordum.

Sonuç olarak iü hazırlık hakkında anlatacaklarım bunlar. Bayağı uzun yazmışım fakat buraya kadar okumuşsanız sizin bu hazırlığı geçmeniz benim geçmemden daha çok olacağı kesin. Benim zamanımda benim gibi bu kadar kelimeyi bir araya getirten olmamıştı. Hiçbir bilgim olmadan girdim ve okudum. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa yorum olarak yazmaya üşenmeyin çünkü siteme fazla kişi girmiyor. Yani direk sizin yorumunuzu göreceğim. Ayrıca hemen yanıtlamaya çalışacağım.

54 Comments

 1. Devamsızlık sınırını aştığımda yazın olan muafiyet sınavına girme hakkım oluyor mu? Notlarım yüksek fakat devamsızlığı pek önemsemedim ve şuan sınırdayım.

  1. Sanırım evet, muafiyet sınavına girebilirsin ama yine de emin olmak için okutmanlara sormalısın.

 2. muafiyet sınavı nasıldı yds kadar zor mu yıldız teknik üniversitesinin örnek soruları var e şıkkı bile yok dört şıktan oluşuyor sorular onun gibi miydi?

  1. Benim girdiğim dönem YDS’den hayli basitti, aslında çalışan ve bilen için zorluğu olmayan sınavdı. Tam olarak emin olmamakla birlikte 4 tane şık olduğunu hatırlıyorum.

 3. herkes ingilizce hazırlık sınıfının berbat olduğunu ve boşuna okumamamizi söylüyor gerçekten kafam çok karışık eğitimi hakkında ne düşünüyorsnuz

  1. Açıkçası kurdan kura göre eğitim farklılaşıyor. Ben sadece benim dönemimde A kurundan memnun kalmadığımı söyleyebilirim.

  2. Biraz geç oldu muafiyet sınavı yarın ama: Kal, yat 1 sene, muafiyetle geç. Hem istersen bölümüne hazırlanabiliyorsun diğer öğrencilerden önde başlarsın, kenarda paran varsa yeni yerler görmeyi tercih edebilirsin (ki bu gerçekten sanıldığından çok daha değerli), en kötü 12. sınıftaki çalışma döneminden sonra kafa dinlemiş olursun.

 4. Kardeşim ben 11 Eylül de giricem 20 günlük bir sürede neye asilayim ne önerirsin

  1. Hangi düzeydesin tam olarak? Başlangıç orta?

  2. Devamsızlık sınırı kaç gündür ? Sen kaç gün ile kaşmıştın

   1. Saat hesabı var. 150 saati geçersen kaldın. Ama değişmiş olabilir 2 yıl geçti çünkü. Ben devamsızlığı 148 saate getirip kalmamıştım, direk finalden kalıp muafiyette geçmiştim.

 5. Yds sınav stratejileri kitabını nerden almıştınız acaba bir de yazar ve yayınevi ismi verir misiniz?

  1. İrem Yayıncılık YDS Sınav Stratejileri Konu Anlatımlı 2 Kitap
   Yazarlar:Suat Gürcan , Rıdvan Gürbüz

   Kitap evde duruyordu ama büyük ihtimal kitapyurdu sitesinden alınmıştır. Buradaki linke tıklayıp kitabın şeklini şemalini de görebilirsin.

 6. türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim hazırlığa gitmeyi düşünüyorum ama kimse tavsiye etmiyor siz ne düşünüyorsunuz?
  Birde bizim hazırlık Fatih’te olur değil mi? Avcılar’a gitmem gerekmez?

  1. Yanlış bilgi vermek istemem bu yüzden Avcılar mı Fatih mi olduğuna kendi sitesinden bakabilirsin. Eğer benim dönemimde olsaydı ve a kuru olsaydı tavsiye etmezdim ama 2 yılda çok şey değişmiş olabilir. Ayrıca B ve C kurlarının nasıl işlendiğini bilmiyorum bu yüzden net bir şey söyleyemem.

 7. hazırlık eğitimi nasıl ? tavsıye eder misin?

  1. Başlangıçsan hayır, b ve c kurlarındaysan bilmiyorum. Ben A kuruydum ve aldığım eğitimden memnun değildim.

   1. Ben İngilizce muafiyet sınavı soruları geçmiş yılların internette bulmam mümkün mü ayrıca sınav geçme oranı yüksek mi

    1. Genellikle fazla zorlamıyorlar ama geçme oranı buna rağmen düşük kalıyor. İnternette bulmak zor olabilir.

 8. Muafiyet sınavı sizce dönem sonunda yapılan final sınavına benziyor mu? Hangisi daha zor dersiniz?

  1. Muafiyet sınavında Listening bölümleri yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Muafiyet bu açıdan dava avantajlıydı. Finalin bu açıdan daha kafa karıştırıcı zorluğu olduğunu söyleyebilirim aksi takdirde eş düzeydi zorlukları.

 9. Muafiyet sınavında dönem içinde kullanılan speakout kitaplarından çalışmak önemli midir?

  1. Her türlü kitaptan çalışmak önemlidir elbet ama hazırlık geçme sınavları için hazırlanan kitaplar daha yararlı olacaktır.

   1. Peki, essay konusu neydi ve tek bi konu mı verilmişti hatırlıyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

 10. B ve C grupları hangi saatlerde ders görüyordu ?

  1. Resmi İÜ Hazırlık sayfasından bakabilirsiniz değişmiş olabilir.

 11. Merhaba. Bir sorum olacak. 2. üniversitem için İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Şu anda da İstanbul Üniversitesi’nde başka bir bölümün öğrencisiyim. İngilizcem sınavı kazanacak kadar yeterli fakat unuttuğum dil bilgisi kuralları ve konuşma ve dinlemede yetersiz olduğumu düşündüğüm için hazırlık okumak istiyorum. Size sormak istediğim; hazırlıkta İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencileri için ayrı bir sınıf var mı acaba? Hazırlık sınavına girmeden direkt olarak a grubuna mı alınırım yoksa İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencileri için bir sınıf var ve oraya mı alınırım? Uzun oldu ama umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Sorumu cevaplayabilecek başka biri olursa da çok memnun olurum. İyi günler. 🙂

  1. sanırım ayrı sınıflarda değilsiniz ve hatta emin olmamakla birlikte sizde ingilizceden geçme barajı 80 ya da 70 di yanlış hatırlamıyorsam. Bilen arkadaş varsa aydınlatabilir çünkü bende pek bilmiyorum.

 12. Merhaba. Öncelikle deneyimlerinizi bizimle paylaşıp, bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Ben de bu sene başladım. Speakout 2nd Edition Pre- Intermediate kitabını alacağım. Orjinalini nereden bulabilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. O konuda hiçbir fikrim yok maalesef internet üzerinden online olarak satan bir çok websitesi mevcut onlara bakabilirsiniz.

 13. Hazırlığı 1 dönemde bitirmek nasıl oluyor cok zor mu b sınıfındaki biri için

  1. B grubu değildim ama ilk dönemde geçip çapraz okuyan tanıdığım çok var.

 14. Yds sınav stratejileri kitabinin yazari kimdi?

  1. Yazarlar:Suat Gürcan , Rıdvan Gürbüz

 15. şimdi yarın muafiyete giriyorummm muafiyetteki 20 puanlık essay için ne önerebilirsin ordan bi en az 10 15 puan almak istiyorum

  1. Son dakika da bir şey söyleyemem. Essay için yapılması gerekenleri söyleyen bir çok site mevcut.

 16. Hazırlığı yarı dönemde geçtikten sonra ders seçimi nasıl oluyor ?

  1. Normal süreç gibi işliyor sanırım değişen bir şey yok

   1. normal süreç nasıl işliyor peki hiçbir fikrim yok gerçektten

 17. Muafiyet ve Final sınavında çıkıcak gramer konularını tam olarak nereden öğrenebilirim.

  1. Gramer konularından çok soru tiplerine bakmalısın. Gramerden ne soracakları belli değil çünkü.

 18. girdiğiniz muafiyet sınavından kaç puan almıştınız?

  1. puan almadım direk geçti diye yazıyordu bende.

 19. Arkadaşlar ben hazırlıkta 1. senemde okula hiç gitmedim 2. senemdede 1 dönem boyunca gitmediğim için derslere devam edemiyorum şuan, eylül ayındaki muafiyet sınavına giricem bu benim son hakkımmış sınavın zorluk derecesi nedir benim suan b1 plus seviyesinde ingilizce sertfikam var zorluk yaşarmıyım acaba?
  Sınavın zoluk derecesi ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  1. sınav çok fazla zor değildi benim senemde. C olmana gerek yoktu. Geçme ihtimalin var b2’ye çekmeye çalış seviyeni.

 20. Yaaa umarım mesajı görürsün zorunlu hazırlık sınıfı atlamak için ilk muafiyet yapıyorlar ya orada ne soruyorlar bilgisi olan vat mı

  1. 2016 tarihinde 80 ya da 100 soruluk test halinde 10 soru normal 10 soru paragraflı 10-20 soru cloze test, ahmet kafeye gitti kafe sahibi közü yenilemeyi unuttu ahmet kafe sahibine ne der tarzı sorular…

 21. İyi günler. Ben eylül ayında muafiyet sınavına giricem ama istanbul üniversitesinin geçmiş muafiyet sorularını nerden bulabilirim acaba bi bilginiz var mı?

  1. hazırlık binasına gitmeden solda kalan bir fotokopici var. Adını unuttum ama ya “M” ile ya da “Y” ile başlıyordu. Oraya bir sorabilirsiniz. Zaten başka fotokopici de yok oralarda.

 22. iyi günler ben hazırlığı ilk sene geçemedim, yeterlilik sınavına giricem tekrar ama yapmam gereken bişey var mı kayıt yenilemek gibi

  1. 2016 yılında yoktu aradan epey bir vakit geçti, süreç nasıl işliyor şu an bilmiyorum maalesef.

 23. İyi günler bende yüksek ihtimal bu sene burada okuyacağım ingilizcem pek iyi değil lise 2 den itibaren ing yerine matematik görmeye başladık ingilizceyi sadece dizi filmlerde altyazıyla geliştirme fırsatım oldu ..Sanmıyorum ama belki tamamen hazırlığı direk olarak geçebilmem için ne önerirsiniz ? Bildiğiniz ücretli internet siteleri kitap vs ? Şimdiden çok teşekkürler en azından en alt gruptan başlamamak için önerilerinizi bekliyorum

 24. zorunlu hazırlık sınıfını atlamak için yapılan muafiyet sınavından kaç puan almak gerekir teşekkürler:)

 25. İSTANBUL Üniversitesi-Cerrahpaşa’da hazırlık a1 grubundayım. Devamsızlıktan kaldığım taktirde sene sonu yapılan muafiyet sınavına girme hakkım var mı ve sınavda başarılı olursak hazırlığı geçebiliyor muyuz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şununla yapıldı ama şu an üşeniliyor