Gezim

George Orwell’ın 1984 Romanından Esinlenen 10 Şarkı!

george orwell

george orwell

1984 kitabını okumayanlar için iki üç cümle bilgilendirme yazalım. Bu kitapta yazar, geleceğin distopyasını bir hikayeyle anlatma. Bu distopya ise hükümetin insanlara uyguladığı zulüm ve kısıtlamaları içeriyor. Kitapta günümüz dünyasında yaşananları da bulmak ayrıca mümkün. Kısacası George Orwell yeni bir dünya yaratıyor kendi düşünde ve bu dünyaya girip o dünyada roman yazıyor diyebiliriz. Sahafçılardan Aldım Bir Tane Eve Getirdim Bin Tane adlı yazımda George Orwell’in romanını daha derinden incelemişim aslında. Okumamış olanlar ve merak edenler linke tıklayıp göz atabilir.

1. David Bowie, “1984”

Daha ne kadar esinlenilebilir ki? David Bowie yabancıların kılık kıyafet konusunda Zeki Müren’idir. Bu arkadaş 1984 adında bir de müzik çıkarmış. Kitaptan esinlenmediğini söylesek yalan olur sanırım.

2. Subhumans, “Big Brother”

“Büyük Birader” kavramını illaki bir yerlerden duymuşsunuzdur kitabı okumasınız bile. İşte Subhumans bu isimde hareketli bir şarkı yapmış. Hızlı müzik sevenler hoşlanacaktır. “Büyük birader seni izliyor”

3. Eurythmics, “Ministry of Love”

Dinlediğimde nedense George Orwell distopyasının içerisinde hissettirdi bana kendini. Garip bir tonu var, gelecek temalıymış gibi ama değil de gibi. Garip bir şarkı ama bağımlılık yapacak gibi. Hani büyük birader televizyona çıkmadan önce televizyonda şarkı olarak ne oynatılıyor acaba sormuşsanız kendinize bu olabilir!

4. Rage Against The Machine, “Testify”

Daha çok klibi beni korkuttu bu şarkının. Klibiyle birlikte dinlemekte yarar var. Politik biraz.

5. Douglas Dare, “Doublethink”

Romanın baş kahramanı hapis gibi bir yere girdiğinde dövüyorlardı ya onu. Belki romanın filminde o sahne için bu şarkı çalınabilirdi. Birde unutmadıysam sanırım kitapta çift düşünme tarzı diye bir şey vardı. Şarkının ismi Doublethink.

6. Dead Kennedys, “California Über Alles”

Politik bir şarkıdır. Merak edenler sözlerini inceleyebilir. California Valisi Jerry Brown’un iddia edilen hippi faşizmini kınadılar bu şarkı ile..

7. Aesop Rock, “One Brick”

“Platformlar dikildi / Efsaneler inşa edildi / sloganlar oluşturuldu, şarkılar yazıldı / Söylentiler dolaştırıldı / Fotoğraflar sahte oldu / Kum saati parçalandı ve bana bir kaçış bırakmadı. “ Büyük bir kısım sanırım kitaptan alıntı.

8. Radiohead, “2+2=5”

Güzel ve garip bir klibi var. Korkutucu ve distopik bir de şarkısı var. Dinlediğiniz de ve izlediğinizde hak vereceksiniz.

9. Stevie Wonder, “Big Brother”

“Your name is Big Brother / You say that you’re watching me on the telly / Seeing me go nowhere / Your name is Big Brother / You say that you’re tired of me protesting.” Sözleri her şeyi açıklamakta. Hatta direk şarkının ismi de her şeyi açıklamakta.

10. The Jam, “Standards”

“And ignorance is strength, we have God on our side / Look, you know what happened to Winston.” “Ve cehalet güçtür, bizim tarafımızda Tanrı var / Bak, Winston’a ne olduğunu biliyorsun.” diyerek kitabı atıfta bulunuluyor.

Gerçekten aralarında henüz dinlemediğim ve dinledikten sonra şarkı listeme eklediğim, beğendiğim, şarkılar mevcut. Özellikle şu California olan bağımlı yapacak gibi kendine. Peki sizin en beğendiğiniz şarkılar, buradan, hangisi? Yorum olarak atmayı unutmayınız.

Kaynak: https://www.pastemagazine.com/articles/2017/02/10-songs-inspired-by-george-orwells-1984.html

Bu yukarıdaki kaynakta daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Related posts
Gezim

Okumanız Gereken Kitap Tavsiyeleri

Bugün sizlere okuyup beğendiğimiz 5 kitabı paylaşacağız. Neden okumanız gerektiğine ve…
Read more
Gezim

Sen de Gezini Paylaş!

Okuduğun kitaplar, izlediğin filmler, gezdiğin mekanlar ve mutlu olduğun tüm düşüncelerini…
Read more
Gezim

-Yalnız Bir Avcı mıdır Yürek? -Carson Mccullers Avcıdır Yürek

Daha kitabı bitirmemiş olmama rağmen yazısını yazmak istediğim kitaba hoş geldiniz. Yalnız…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir