AraştırmaTeknoloji

Wikipedia Açılmıyor Sorunu Çözümü

Wikipedia açılmıyor

Ülkemizde gün geçmiyor ki garip şeyler yaşanmasın. Bu seferki garip olayımız internet ile ilgili. Bildiğiniz üzere tüm dünyanın 1 numaralı internet ansiklopedisi olan Wikipedia,ülkemizde 29 Nisan itibariyle açılmıyor. Açılmaması sebebiyle de çoğu kullanıcı sosyal medyalardan Wikipedia açılmıyor diye  şikayet etmişti.  İçinde milyonlarca içerik barındıran ve çoğumuza ilk okul ve orta okullarda ödev yapmamıza yardım eden Wikipedia’ya nasıl girebileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Wikipedia.org sitesine BTK’dan sorgulama yapıldığında şu uyarı göze çarpıyor “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİRuygulanmaktadır. ” fakat anlamadığımız bir nokta var. Ansiklopedinin bize ne zararı olabilir ki? Sonuçta sadece ödevler için bakmıyoruz. Yeri geldiği zaman çok iyi araştırmalarda yapıyoruz. Bu neyin idari tedbiri? Yakın zamanda açıklama yapılmasını bekliyoruz.

Admin kardeş lafı uzatma Wikipedia açılmıyor açıkla işte;

Aslında girmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok. VPN uygulamaları mevcut. Telefonlar için HOLA bilgisayarlar için ise bir çok seçenek mevcut fakat son yılda çoğu VPN yasaklanmıştı. Bu yüzden bilgisayarlar için size iki adet yöntem söyleyeceğim. Wikipedia Açılmıyor için…

Wikipedia Açılmıyor

Wikipedia Açılmıyor

 

1.Yöntem

Çalışan bir VPN programı yükleyin. Bu gibi programları internette paylaşan sitelerden bulabilirsiniz fakat virüs olma ihtimaline karşı bu yöntemi önermiyorum.

 

2. Yöntem (Şefin tavsiyesi)

Wikipedia nasıl girilir,  bu yöntem biraz yavaş ve birazda zorlu bir işlem fakat bilgiye ulaşabilirsiniz. Google Çeviriyi direk sitesinden açın. Yani buraya tıklayın. Wikipedia.org sitesinin adresini kopyalayın ve çeviri kısmına yapıştırın. Oradan dili Türkçe/İngilzce olarak çevirin. Tasarımı kötü ve hızı yavaş olsa bile oradaki yazan bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Örneğin buraya tıklayabilirsiniz 

Yaşadığınız hataları yorum olarak yazarsanız size yardım edebiliriz. Bugün sizlere Wikipedia açılmıyor hatasını anlatmaya çalıştık. Ne demek açılmıyor yav diyebilirsiniz. Fakat burası Türkiye bu yüzden bunlara alışacaksınız. Ayrıca tez zamanda açılmasını istiyoruz. Umarız yetkililer bu hatanın farkına erken varır ve düzeltir. Bu haber yurtdışına çıkarsa ülkemiz için kötü olur düşüncesindeyim.

 

Düzenleme 1 : Wikipedia sitesi Türkiye hakkında Daeş’e yardım ediyor hakkındaki YALAN içeriği yüzünden kapatılmış. Kaldırmaları istenmesine rağmen kaldırmadıkları içinde erişim yasağı uygulanmış.

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir