Arabaların Arka Camlarındaki Çizgileri Hiç Merak Ettiniz mi?

Araştırma

Arabaların arka camının neden çizgili olduğunu hiç düşündün mü? Gördüğünüz üzere arabaların büyük bir çoğunluğunun arka camında aralarında tahmini 3-5cm olmak üzere gözü fazla rahatsız etmeyen ince çizgiler bulunur. Peki ama neden bu çizgileri koydular? Ne işimize yarıyorlar ki? İşte bunun cevabı yazımızda sizleri bekliyor.

 

Yukarıdaki arabada da görmüş olduğunuz gibi şekilli yazının arkasında hafif çizgiler var. Bu çizgiler basit gibi gözükse de çok can kurtaran bir düşünce. Bu çizgiler arabanın camını ısıtıyor ve arka camın buğulanmasını önlüyor. Bu sayede seyahat eden şoför arka cama baktığında sorunsuz olarak görebiliyor ve  olası bir kazayı önleyebiliyor.

İyide neden bundan ön camda yok?

Bunun sebebi hem şoförü rahatsız etmemek için hemde ön camın bitiminde ısıtıcılar mevcut. Bu sayede zaten buğulanma otomatik olarak önlenmiş oluyor. Ayrıca sayıları fazla olmamakla birlikte bazı araçların önünde de bu çizgilerden görebilirsiniz.

Biraz daha açarsak bu çizgilerden elektrik akımı geçiyor. Hani biz küçükken telleri pile bağlar sonra aaaaağ ısınıyo buğğ derdik ya bu da aynı mantıkla oluşturulmuş bir şey.

 

Ayrıca Wikipedia girme yöntemi yazıma da bakabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şununla yapıldı ama şu an üşeniliyor