AraştırmaTeknoloji

Telefonun Kasmasını Engellemek

Android telefonlarda bir süre kullanıldıktan sonra donmalar ve kasmalar gözlemleniyor.  Çoğu kullanıcıda haliyle bu durumdan şikayetçi oluyor fakat iş işten geçmiş oluyor. Orta ve düşük dereceli telefonlarda gözlemlenen fakat şimdiki orta dereceli telefonlarda gözükmeyen bir durumdan bahsediyoruz. 2010-2015 yılları arasında orta dereceli bir telefon almış iseniz bu zamanlarda donmaya ve şarjının erken bitmesinden şikayetçisiniz demektir. Bu gibi durumları engellemek istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. Eğer bu gibi sorunlar yoksa tebrikler fakat sorununuz yoksa bu yazımda işiniz olmadığına göre gelin telefonu hızlandırmak için yollardan bahsedeyim.

1-Telefonunuzdaki Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Telefonun Kasmasını Engellemek

Telefonun Kasmasını Engellemek

Eğer telefonun kasmasını engellemek istiyorsanız ilk yapmanız gereken kullanmadığınız uygulamaları silmek olmalı. Bu sayede telefon biraz daha rahatlayacak hem başka uygulamaları hafıza kartı sorununuz olmadan indirebilecek hemde telefonunuz hızlanacaktır. Google Play’de  gibi uygulamalar yardım edebilir.

2- Root Yapabilirsiniz

Telefonun Kasmasını Engellemek

Telefonun Kasmasını Engellemek

Telefonunuzun Kasmasını Engellemek istiyorsanız Root yapabilirsiniz. Kullandığınız telefon modeli ile birlikte root nasıl yapabilirim diye Google’de arama yaparsanız bir kaç işlemle telefonunuzu Root yapmış olabilirsiniz. Root yaptıktan sonra yine kullanmadığınız kaldırılamayan uygulamaları (telefonla birlikte yüklü gelen) rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Greenify uygulaması ile de seçeceğiniz uygulamaları kendine göre ayar yaparak sistemi fazla kaplamamasını sağlayabilirsiniz.

3- Fazlaya Gerek Yok

Telefonunuzu uzun süre kullanmışsınız zaten. Dahada uzatmak için telefonu oyun için değil daha çok What’s App ve internet için kullanın. Telefonunuzda bu iki uygulama size sosyal olarak yetecektir. Facebook ve Twitter gibi uygulamalar telefonunuzda sürekli çalışır ve ram kaybına neden olur. Bunun yerine eğer siz bu sitelere tarayıcı üzerinden girerseniz daha az ram harcar olursunuz. Hem şarj fazla gitmez hemde telefonun ram miktarında artış olduğu için daha hızlı kullanırsınız.

Eğer bahsettiğim şeyleri yaparsanız telefonunuzda hızlanma ve pilde artış olur. Tekrar belirtmekte yarar var eğer telefonlarınız çok eskimişse (S3 gibi) bu işlemleri yapmanız yararınıza olacaktır. Fakat S6-G3 vs. gibi telefonlara sahipseniz bunları yapmanıza gerek yok çünkü bahsettiğim bu iki telefon hala adından sık söz ettiren telefonlar ve yavaşlamanın olmaması gerek. Ayrıca bahsetmem gerek ki Root işlemi bazı telefonlar için çok zordur. Bu yüzden alacağınız riski göz önünde bulundurun.

 

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir