Araştırma

Torrent Hızlandırma – 7 Yol

Süper bir şekilde dizayn edilmiş, asfaltı yeni bir yol ve havanın açık her şeyin günlük gülistanlık olduğu bir günde arabanızla seyahat ettiğinizi düşünün. Hız sınırı cezası yokmuş bu otoyolda. Ve sizde o yoldasınız. Her şey mükemmel değil mi hız yaparsınız? Ama arabanız külüstür bir arabaysa, o zaman ne yaparsınız? Bu mis gibi yolda yapacağınız maksimum hız 80 belki o bile çok zor. İşte sorunumuz tamda bu. Bahsedeceğimiz 7 tane basit Torrent Hızlandırma yöntemleri ile arabanız son model bir canavara dönüşecek.

Torrent ile bir şeyler indirenlerin bir çoğu, indireceği dosyanın hızlı modelini aramakla saatlerini harcıyor.

Tam bir dosya buldum derken o dosyanın indirme hızı yerlerde sürününce maalesef ki indiren başka dosyalar aramaya koyuluyor ve yine hüsran. Torrent Hızlandırma işlemlerini bilse ve uygulasa belki de bu kadar sıkıntıya hiç girmeyecek.

Torrent indirme hızının artmasını istiyorsanız aşağıyı ve verdiğimiz yöntemleri okumaya devam edin. Bu sayede istediğiniz dosyalara daha hızlı ulaşabileceksiniz.

1- İnternet Sağlayıcınızın Size Doğru Hızı Aktardığına Emin Olun

Birçok problemin temel kaynağı burada oluşuyor. Aslında indirdiğiniz Torrent dosyasında hiçbir problem yoktur. Lakin sizin internet sağlayıcınız sizin bilgisayarınıza hızı az veriyorsa o Torrent dosyasının yavaş inmesi çok normal.

Öncelikle aldığınız internet paketin ne kadar hızlı olduğunu öğrenin. Sonrasında ise Google’a İnternet Hız Testi yazarak, sizin bilgisayara gelen internet hızını test edin. Eğer aradaki fark büyükse internet sağlayıcınızla iletişime geçin ve sonrasında sorun düzeldiğinde rahatlıkla Torrent dosyanızı indirebilirsiniz.

2- Doğru Uygulamayı Seçin

Bazı kişiler sorunun hep Torrent dosyasında olduğunu söyler. Ama hiçte öyle değildir. Torrent Hızlandırma için bu siteye bakıyorsanız yapacağınız ilk şey indirme işlemini yaptığınız program.

Eğer adı sanı fazla duyulmamış fazla stabil olmayan bir istemci kullanıyorsanız sorunun kaynağı budur. Google’da Torrent dosyasının inmesini sağlayan birçok istemci var. Bizim önerimiz ise Utorrent. Bu Utorrent uygulaması ile daha hızlı indirme işlemi yapabileceğinizi keşfedeceksiniz.

3- Seed İşlemi

Bazı Torrent dosyaları sağlayan sitelerde seed oranı yazar ve çoğu kişi buna dikkat etmez. Bu seed dediğimiz şey tam olarak size hız hakkında bilgi sağlar. Eğer bir dosyayı kimse seedlemiyorsa o dosyayı indirmeniz çok zordur. Keza sizde de öyledir çünkü sizde bir dosyayı indirip bitirdiğinizde direk torrent dosyasını durdurur ve silersiniz.

Silmediğiniz zaman ise o dosyayı başkalarına otomatik olarak aktarırsınız. Seed miktarına önem verin. Torrent Hızlandırmanın temel özelliklerinden biridir bu.

4- Güvenlik Duvarına İstisna Ekleyin

Güvenlik duvarı var ya Windows’un. İşte bu güvenlik duvarı az değil. Bu güvenlik duvarı bazen kafana eserse indirdiğiniz Torrent dosyasının bağlantılarının gelmesini engelleyebilir. Böylelikle size Torrent indirme de eziyet eder. Hızınızı yavaşlatır. Yerlerde süründürür. Tam bir dram. Bu yüzden güvenlik duvarına istisna ekleyerek bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Nasıl mı istisna ekleyeceksiniz. Buyrun anlatalım;

Yukarıdaki işleme gelmeniz için öncelikle Utorrent’i açıp;

1- Seçeneklere Tıklayın (Üstte hemen)
2- Tercihler’e tıkla
3- Sol taraftan bağlantı’ya tıklayıp
4- Son olarak çıkan yerde işaretlediğimiz Windows Güvenlik Duvarına Ekle seçeneğini aktif bırakmanız gerek.

Zaten aktif ise sorununuz başkadır. Gelin o başka sorunlara çözüm arayalım.

5- Yükleme Oranını Sınırlandırın

Siz aslında bir Torrent dosyası indirerek diğer kullanıcıların indirmesine de yardımcı oluyorsunuz. Siz dosyayı indirdiğiniz “download” yaptığınızda aynı zamanda “upload” da yapmakta. Bu da hızı düşüren diğer etkenlerden biridir. Bu upload hızını sınırlandırırsak hem Torrent Hızlandırma işlemine sağlam adım atmış oluruz hem de dosyanız daha erken iner.

Şu işlemleri takip edin, önce yine Utorrent’i açın;
1- Seçeneklere tıklayın
2- Tercihlere tıklayın açılan sekmede
3- Bu sefer sol taraftan bant genişliği seçeneğine tıklayın ve şu fotoğraftakinin aynısını yapın.

%80 genelde ideal orandır ama %70, %60 değerlerini de deneyebilirsiniz olmadı eski haline getirin. En hızlı nasıl indiriyorsanız öyle yapın.

6- Maksimum Yarı Açık TCP bağlantısı sayısını artırın

Bu Torrent istemcisinin aynı zamanda kaç bağlantı kurmaya çalışması gerektiğini belirtir. Bunu Windows virüs çoğalmalarına engel olmak için yapar ve 10’da sınırlar.

Torrent Hızlandırma 2019

Bu üstteki işlemi yapmak için;
1- Seçenekler
2- Açılan sekmeden Tercihler
3- Bu sefer gelişmişe tıklayarak arama kısmına net.max yazın.
4- Net.max_halfopen değerini 50 ile 100 değerleri arasına getirin ve ayarla deyin. Bu kadar basit.

7- Bant Genişliği ve Bağlantılar

Torrent Hızlandırma işleminin 7. adımında ise bağlantı sayısını değiştireceğiz. Global maksimum bağlantı sayısı, bir BitTorrent istemcisinin herhangi bir P2P değişimi için yapabileceği maksimum bağlantı sayısını verir. Bunu çok yükseğe ayarlamak daha yüksek hız anlamına gelmez.

Torrent Hızlandırma 2019

Artık işlemleri yapmayı öğrendiniz. Seçenekler > Tercihler > Bant Genişliğine tıklayarak çıkan sonuçlardan Maksimum bağlantı sayısı kısmını fotoğraftaki şekliyle yapın ve uygulamaya tıklayarak bir de öyle deneyin.

Bonus- Torrent Güncel Tracker 2019

Ve son aşamamız. Güncel Tracker bularaktan Torrentinizi hızlandırabilirsiniz. Nasıl olacağı Google’da birçok sitede mevcut. Çok basit adımlar ve elde ettiğiniz torrent hızlandırma tracker 2019 kodları ile torrentinizi indirebilirsiniz. Sitemizde bu trackerlerin paylaşımına maalesef şimdilik izin veremiyoruz. Ama güncel Tracker paylaşan siteler bulunmakta. Takip etmenizde yarar var.

Sizlere Torrent Hızlandırma için yapabileceğiniz 8 tane adımdan bahsettik. Bu adımların bazıları gereksiz gibi gözükse de her şeyi eksiksiz yaptığınızda hiçbir sorunun kalmadığını göreceksiniz. Ayrıca Torrent Hızlandırma işlemi kesin olacak diye bir şey söz konusu değil. Çünkü bazı torrent dosyaları insan gibi ölür ve kimse seedlemediği vakit sizde o dosyayı indiremezsiniz. Aynı bir insanı diriltemeyeceğiniz gibi. Bu nedenle öncelikle güncel torrent sitelerini takip etmelisiniz. Ve bu torrentlerin seed miktarlarına da dikkat etmelisiniz. Seed miktarı ne kadar yüksekse o kadar iyi indirirsiniz. Torrent Hızlandırma yazımız bu kadar.

Torrent Hızlandırma kaynağımız için Torrent Hızlandırmaya tıklayabilirsiniz.

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir