Araştırma

Sömestr Tatilinde Ne Yapılır?

Yaklaşan Sömestr tatilinde ne yapılır? Yaklaşık birkaç ay sonra üniversiteler araya girecek. Kısaca bu yazımızda üniversite öğrencileri bu sömestr tatilini nasıl geçirebilir? Bu soru hakkında birkaç fikir sunacağız.

Öncelikle bu yazımız ilkokul vs. de okuyan şahıslar için değil. Daha çok kariyer anlamda ya da kendini herhangi bir konuda geliştirmek isteyenler için. Bu nedenle ilkokul vs. de okuyor iseniz bu yazdıklarımız sizlere göre değil. Ama madem tıkladınız ilkokul vs. öğrencileri buyrun bunu bi izleyin boş ayrılmayın maksat;


Konumuza dönecek olursak; buradan itibaren kariyer hedefleri yolunda ilerlemek için sömestr’da yapılacak birkaç şey kulağınıza fısıldayacağız. Sonrasında ne kariyeri dünyaya bir kere geliyoruz zaten diyenler için kulaklarına birkaç öneri söyleyeceğiz. İlk olarak sömestr tatilinde ne yapılır? sorusuna yanıt arıyoruz.

Sömestr tatilinde kendimizi geliştirmeli ve kitap okumalıyız gibi iğrenç cümle söyleyecek halimiz yok. Onun yerine sabah akşam yabancı dizi izleyip, pizza yiyin bu soğukta dışarı mı çıkılır diyecek halimiz hiç yok. Ama tavsiyelerimize bakmanızı öneririz.

Kariyer İsteyenler İçin 3 Basit Öneri;

Konumuza dönecek olursak sömestr kimi üniversiteler için 1 ay bazıları için 2 ay bazıları içinde bütünlemelerle boğuşmaktan hiç yokmuş gibi geçiyor. Biz herkesin 1 ay boşta olduğunu varsayarak bu basit 3 öneriyi sunuyorum.

1- Coursera İle Yabancı Üniversitelerden Sertifika Kazanın

Sömestr Tatilinde Ne Yapılır?
Sömestr Tatilinde Ne Yapılır?

-Eee o nasıl oluyor?

Cevabı çok basit. Coursera bazı üniversitelerin (aralarında gerçekten de çok önemli üniversiteler bulunmakta.) uzaktan eğitimlerini içermekte. Şöyle ki ekonometri konusundan Machine Learning konusuna birçok önemli dersleri alabilirsiniz. Fiyatlar 59 dolar olmasına karşın finansial aid ile ücretsiz alabiyorsunuz. Bunun için İngilizce olarak neden o kadar para veremediğinizi ülkenizdeki doların artışı ve kur farkını açıklamanız yetebiliyor. Şahsen ben bu Coursera ile Macquarie üniversitesinden Excel öğrendim ve 2 adet sertifika aldım. Elbette sınavlar oluyorsunuz ve çok zaman ayırmanız gerekiyor.

2- Kitap okuyun

Sabah uyandığınızda ve kahvaltıdan sonra 1 saatlik kitap okuma ve sonrasında bilgisayarınızı açıp bir bölüm dizi izleyip Coursera ile aldığınız kursta ilerlemek mi? Hem kitap okuyup hayal dünyanızı açmak ve sonrasında kariyerinize eklenecek sertifika mı? Üstelik önemli bir üniversiteden mi? Verimli geçecek bir ay mı? Yok daha neler…

2.1- Doğru düzgün kitap okuyun

Aşklı meşkli kendinize bir şeyler katmayacak kitaplardan çok; modern klasikler, popüler bilim… gibi kitaplar okumanız size daha fazla yarar sağlayacaktır.

2.2- Gerçekten doğru düzgün okuyun ama

Bir ayda bir kitap demiyoruz. Günde 100 sayfa okuyun en azından.

3- Staj Yeri Bulup Çalışın

Üniversitenin sonlarına doğru güzel bir yer de alanınıza uygun staj bulabilmişseniz kaçırmayın. Staj’da deneyim ve bilgi kazanırsınız. Diğer 2 maddeden daha önemlidir.

Dünyaya bir kez geldik diyenler için birkaç öneri

Bende bu gruptayım. Neden başkalarına köle olarak çalışalım ki? Hem iş hayatında 1 yılda 15 gün izin günüm olacak? NE? 1 aylık tatili bulmuşum hayatta bana kitap açtıramazsınız. Peki ne yapayım? Sabah akşam pizza yiyip yabancı dizi izleyeyim 🙂

1-Gezin

NET. Hayatınızda hiç şu işe gireyim ama dur girmesem mi ne olacağını bilmiyorum dediğiniz oldu mu? Ve şu işe girip çıktığınız zaman iyi ki girmişim dediğiniz oldu mu? Eğer olduysa alın biletinizi ve hiç görmediğiniz şehirleri ya da ülkeleri gezin şu bir ayda. Fotoğraf çekin, gezerken şarkı dinleyin yeni yerler keşfedin…

2- Spora yazılın

Sömestr Tatilinde Ne Yapılır?
Sömestr Tatilinde Ne Yapılır?

Ya da onun yerine Insanity Workout programıyla 2 ayda güzel bir vücut elde edin. Elbette bu ne kariyere ne de dünyaya bir kez geldik zımpırtısı için uygun. Ama denemekte yarar var. Çünkü aldığınız kilolar sizi zayıflatır ve sürekli yorgun hissettirir. Yazılın bir spor salonuna ve düzenli olarak spor yapmaya başlayın. Ne vitamin hapları ne de enerji içecekleri. Hiçbirine ihtiyacınız kalmayacak.

Bugünlük yazımız bu kadardı. Bir sonraki yazımız biraz finans ile alakalı olacak ve hafif bir kaldıraç sistemine sonra hafif bir bitcoin sistemine değineceğiz. Değinirken azıcık paramı azıcık nasıl ikiye katladığımı sonrasında nasıl azıcık katladığım parayı kaybettiğimi ince ince anlatacağız. Bugün sizlere Sömestr da neler yapılır? Bu soruya basit birkaç öneri getirdik. Coursera ve Insanity Workout programları için de detaylı bir yazı yazacağız. Şimdilik bu kadar. Ayrıca şu yazımızı da beğenebilirsiniz; Tarihte Çekilmiş En İyi Filmler

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir