Araştırma

Pet Şişe Makineleri Ne Kadar Veriyor?

 

 

 

 

akıllı konteyner

İstanbul’da geri dönüşümü teşvik etme amaçlı yapılan ve çoğu yurttaşı sevindiren akıllı konteynerler sayesinde geri dönüşüm yaparak İstanbul Kartlara dolum yapabileceğiz. Bu sayede hem Kart bakiyemiz artmış olacak hem de geri dönüşüme destek sağlamış olacağız.

Akıllı konteyner dediğimiz pet şişe geri dönüşüm makineleri ilk olarak Almanya’da göze çarpmıştı. Ve birçok Avrupa ülkesinde de hayata geçmişti. Bu sayede hem doğada çözülmesi zor olan Pet Şişe hem de teneke kutuların geri dönüşümü daha kolay olacak. Elbette bu Pet Şişe dönüştürme makinesinin ne kadar verdiğine de bakmamız gerek;

0,33 Litrelik bir şişeye 2 kuruş
0,5 Litrelik bir şişeye 3 kuruş
1 Litrelik bir şişeye 6 kuruş
1,5 Litrelik bir şişeye 9 kuruş.

Yani toplu taşımayı tek bilet olarak kullanmak isteyen bir öğrenci eğer 14 adet 1,5 litrelik bir pet şişeyi bir araya getirmeyi başarır ve bunu makinelere okutmayı başarırsa ücretsiz olarak otobüse binebiliyor. Aynı öğrencinin ücretsiz olarak otobüslere binmesi için 62 adet 0.33 şişeye, 41 adet yarım litrelik şişeye ya da  20 adet 1 litrelik şişeye ihtiyacı olacak. (1,25₺ hesaplanmıştır.)

20 tane bir litrelik su şişesi ya da 41 adet su şişesi biriktiren vatandaşların olacağı su getirmez gerçek. Ayrıca teneke kutular için rakamlar daha olumlu;

0,33 litrelik teneke kutu için 6 kuruş
0,5 litrelik teneke kutu için 9 kuruş.

Yani toplu taşımayı tek bilet olarak kullanmak isteyen bir öğrenci eğer 20 adet teneke kutu bulmayı başarır ve bunu da makineye atarsa ücretsiz olarak istediği yere varabilir. Aynı şekilde 14 adet 0,5 litrelik teneke kutu bulan öğrenci de ücretsiz olarak tek bilet otobüse binebilir.

Her ne kadar uçuk rakamlar gibi gözükse de arada sırada içtiğimiz suları yere atmak yerine bu makinelere attığımızda uzun vadede iyi kazanımlar elde edebiliriz.

Pet Şişe Makineleri Ne Kadar Veriyor? Ya da akıllı konteynerler pet şişelere kaç para veriyor? gibi sorulara cevap bulduk. Umarız bu proje işe yarar ve insanların çoğu bu makineleri kullanarak geri dönüşüme yardım etmiş bulunur. Bu sayede daha sağlıklı çevre ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir gelecek bırakmış oluruz.

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir