Araştırma

İngiliz Aksanı Nasıl Kazanılır

ingiliz-aksanı-yapmak

İngilizce öğrenmek günümüzde gereklilikten çok zorunluluk haline geldi. Hatta bazı yerlerde bu çağda İngilizce bilmeyenlerin geçmiş çağlarda okuma yazma bilmeyenlerle eş tutulduğunu görüyoruz. Bu yazımız İngilizcenin nasıl öğrenileceğinden çok nasıl İngiliz aksanı kazanılır? sorusuna yanıt arıyor. İngilizce ya da Britanya telaffuz için bazı ipuçlarına odaklanıyoruz.

Bu aksan esas olarak İngiltere’nin güneyinde konuşuluyor ve “Kraliçe’nin İngilizcesi” olarak ifade ediliyor. Elbette İngiltere ya da Britanya’nın içinde de bu aksan farklı şekillerde telaffuz edilmekte. Tam olarak onlar gibi konuşabilmek çok zor olsa da bunu yapacağım diyorsanız Galler, Kuzey İrlanda ya da İskoçya’ya gidip bir müddet yaşamalısın. Oranın kültürünü, insan yapısını, davranışlarını ve dil bilgisine bakıp onlar gibi olmaya çalışmalısınız ki bu aksana biraz daha yaklaşasanız.

1- RS İle Başlayın

İngiliz aksanı kazanmak
İngiliz aksanı kazanmak

RS dediğimizde o ne demek ki? dediğinizi anlar gibiyiz. Tam olarak şöyle ifade edebiliriz ki İngiliz aksanı kazanmak için “R” harflerini yuvarlamayarak söylemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bir sesli harften sonra eğer R varsa bunu telaffuz etmiyoruz. Sesli harfleri de havalı gibi söylüyoruz. “Uh” mesela direk “Uh” denmiyor. “Heeeeuh” şeklinde söyleniyor. Bazı istisnalar var ki örneğin “Hurry” kelimesi. Bunu “Huuy” diye değil, o zaman direk Karadeniz Türkçesine kaçış yapmış oluyoruz; istediğimiz o değil, “Huh-ree” şeklinde söylüyoruz.

Bir diğer örneğimiz ise “Mirror” olsun. Mirror’u Amerikanlar genellikle “Mere” diye telaffuz etmekteler. İngiltere de ise yine Hurry kelimesindeki gibi “Mih-ra” diye telaffuz edilmekte.

Bu madde içinde son olarak söyleyeceğimiz İngilizce’de bazı duraklamalar olduğu ve araya birkaç tane “R” harfi serpiştirmenin kimseye zararı olmayacağı. “I saw it” “aysevit” diye telaffuz ediliyor ya “aysevrit” dersek aradaki kesilmeler olmaz.

2- Sert Ünsüzler

Türkçe’de biliyorsunuz ki Fıstıkçışahap vardır. Yine aynı şekilde İngiliz aksanı nasıl yapılır diye kendinize soruyorsanız bunları bilmeniz size yarar sağlayacaktır çünkü “Duty” kelimesini direk “duti” değil de “Tuti” şeklinde söylemeniz yerinde olacaktır. Ayrıca söylerken de hafifçe bir tükürük çıkarın fazla olmasın 🙂

“G” harfini özellikle de “-ing” deki G’yi sanki G harfini siz bulmuşcasına abartarak söyleyin.

3- H Harfi Çoğunlukla Söylenmez

İngiliz aksanı kazanmak
İngiliz aksanı kazanmak

İngiliz aksanı kazanmak için bir diğer adım ise H harflerini söylememek. Misal “Herb” sözcüğünde “Erb” şeklinde telaffuz görülüyor. Yani bazı istisnai kelimeler olsa da İngiliz aksanı için H harflerini söylememekte dikkat etmekte yarar var.

4- Bazı Yerlerde Görünmeyen Harf Olabilir

Örneğin “Road” sözcüğünde “Rohd” denildiğini duyabilirsiniz, İngiliz aksanında. Bazen de “Ro.ord” diye duyabilirsiniz. Endişelenmeyin öğreneceksiniz.

5- Dinle, Uygula ve Özen

ingiliz aksanı kazanmak
ingiliz aksanı kazanmak

Müzikler dinle, filmler ve diziler izle. Ve Britanya aksanı için her gün duyduğunuz kelimeleri söylemeye “onlar gibi” çalışın. Elbette bu film ve müzikleri İngiliz aksanı olarak dinlemeniz gerekmektedir bu yüzdende direk İngiltere’de yayınlanan dizilere ve müziklere bakmanız yararınıza olacaktır.

6- Britanya’lı Bir Dost Edinin!

Ve sürekli onunla konuşun. Ondan size, telaffuz edemediğiniz kelimeleri düzeltmesini isteyin. Bu sayede İngiliz aksanı kazanma yolundaki ilerlemeniz hızlanacaktır.

Bu söylediklerimizin elbette gerçek anlamıyla İngiliz Aksanı Yapmak, İngiliz gibi ingilizce konuşmak ve İngiliz aksanı kazanmak için yetersiz olduğunun farkındayız ki zaten ingiliz aksanıyla konuşmak kitap okuyarak ya da böyle makaleler okuyarak kazanılmaz. Ki aksan kazanmaktan ziyade kusursuz bir şekilde ingilizce konuşmak bile yazı okuyarak zordur. Bu yüzden eğer İngiliz aksanı kazanmak istiyorsanız tam anlamıyla, İngiltere’de uzun bir müddet yaşayın. Her gün onlarca kişiyle sohbet edin, hatalarınızı bulun ve ertesi günü o hatalarınızı yapmamaya çalışarak geçirin. Bir bakmışsınız sizde “Power”‘a ya da namı değer “Povır”‘a artık laf arasında hemen “Paavıı” demiş olmuşsunuz.

Kısacası bu aksanı öğrenmek hayli zor olmaktan ziyade Türkiye’de bile farklı bir ile gittiğinizde hemen şivenin değiştiğini görürsünüz ve oraların şivesini anlamakta ilk başta zorlanır, sonra anlar ve çok sonrasında da o şiveyi kapmış olursunuz. Tabii ki de zamanla. Zaman sizin dostunuz olsun.

Detay İçin Kaynak: Wikihow

Related posts
AraştırmaUncategorized

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı

Türkiye İllere Göre Vaka Sayısı Datatay.com’un Twitter hesabında paylaştığı…
Read more
Araştırma

Programsız Site Engelleme

Bazı sitelerde geçirmemiz gerekenden fazla vakit geçiririz. Ve bağımlı olduğumuzu kabul…
Read more
Araştırma

Dünyanın En İyi 20 Futbol Derbisi

Hayatımızda toplam kaç futbol maçı izliyoruz? 10 – 100 – 1000 mi? Peki bunlardan…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir